wtorek, 14 czerwca 2016

Kolejna recenzja "Ani"

Już w styczniu 1912 roku w periodyku „Wychowanie w Domu i Szkole: czasopismo pedagogiczne” ukazała się kolejna recenzja „Ani z Zielonego Wzgórza”. Artykuł, w którym ją zawarto, zatytułowany „Książki dla młodzieży”, był przeglądem aktualnej oferty wydawniczej. Autorem części artykułu, obejmującej m.in. recenzję „Ani”, był ktoś o inicjałach „W. O.”; pozostałą część napisała H. Duninówna.
 
 
  [...] Ewans Wilson. Ofiara siostry. Anna Montgomery. Ania z zielonego wzgórza. Powieści pod powyższymi tytułami, tlomaczone z angielskiego (dwa grube tomy) nie zaznaczone są w tytułach, jako książki dla młodzieży, wydano jej jednak prawdopodobnie dla „dorastających panienek”.
   Wysoce tragiczny jest przebieg akcyi w pierwszej z nich [...].
   Zupełne przeciwieństwo do pierwszej stanowi druga powieść.
  Rzecz dzieje się na wyspie Księcia Edwarda. Ania, sierotka zupełna, dostaje się pod opiekę poczciwych wieśniaków brata i siostry. Ania stanowi ulubiony typ autorek - samowolny i uparty koziołek, trzpiot, prawdomówna, fantastyczna, a złote serce, jako dziewczynka brzydka, dorósłszy - piękność. Nie tylko pięknieje, ale i poważnieje, po różnych przygodach staje się stateczną i uczoną, choć jeszcze bardzo młodziutka. Poświęca swe marzenie o studyach dla pomocy swej opiekunce. Dla dojrzałego czytelnika ciekawe jest w tej książce tylko to, że mimo odmiennych obyczajów na jakiejś tam wyspie Księcia Edwarda życie toczy się tą samą koleją, co i na więcej znanym świecie. Atoli dla młodych czytelniczek dzieje sierotki i licznych jej koleżanek szkolnych mogą być bardzo a bardzo zajmujące, a przytem wszystko w tej powieści jest takie jasne, pogodne, poczciwe, że aż miło. To też książkę bardzo polecam jako stosowny dar dla dziewczynek, choćby dwunastoletnich.
 
  • W. O., H. Duninówna, Książki dla młodzieży, Wychowanie w Domu i Szkole: czasopismo pedagogiczne, Wydawnictwa Stowarzyszenia Nauczycielstwa Polskiego, Warszawa, 5(1,1):63-68
  • zachowałam oryginalną pisownię i styl
  • korzystałam z zasobów Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz