czwartek, 16 czerwca 2016

Niby-wiśniowy placek.... to będzie chyba blog książkowo-cukierniczy...

Wczoraj ponownie "zajrzałam" do kuchni Maud...i upiekłam jej "Niby-wiśniowy placek". Dzisiejszy dzień w pracy był bardzo produktywny - uwierzcie mi - mając na podorędziu takie ciasto i kubek kawy można przygotować wiele slajdów do kolejnego wykładu... ;)

 
 

"Niby-wiśniowy placek" (Mock cherry pie) było ulubionym ciastem Stuarta. Lucy Maud Montgomery robiła też z tego przepisu ciastka, które zawoziła synowi na uczelnię. We wstępie do "Kuchni z Zielonego Wzgórza", dr Mary Henley Rubio przytacza wspomnienia dra Stuarta o tym cieście. To właśnie pytanie dr Rubio o recepturę tego smakołyku skierowane do Anity Webb doprowadziło niejako do "odkrycia" notatnika kulinarnego Maud. Stało się to tuż przed śmiercią dra Stuarta - nie zdążył ponownie zjeść placka.
 
Także i ta receptura zawiera tylko proporcje nadzienia, więc kruche ciasto zrobiłam ze swojego przepisu.
 
Składniki nadzienia:
  • 1 szklanka rodzynek
  • 1 szklanka żurawin (w przepisie nie zaznaczono, czy mają to być świeże, czy suszone - wybrałam te drugie)
  • 1 szklanka zimnej wody
  • 2/3 szklanki cukru
  • 2 łyżki mąki
  • 1 łyżeczka wanilii (dodałam pół laski)
 
Owoce należy posiekać, a następnie wymieszać w rondelku z wodą, cukrem, mąką i wanilią. Podgrzewać do zgęstnienia, trochę pogotować i lekko ostudzić.
 
Formę do pieczenia wylepić kruchym ciastem, przełożyć nadzienie, przykryć płatem ciasta. Zrobić kilka nacięć, żeby para wodna mogła swobodnie uchodzić. Piec w 220 st. C przez 15 minut, a potem w 190 przez kolejnych 20.
 
 
"Niby-wiśniowy placek" naprawdę pachnie i smakuje wiśniami. Połączenie rodzynek, żurawiny i wanilii w ciemnym sosie rewelacyjnie udaje te owoce. Ciasto jest obłędnie słodkie! Ale zyskało aprobatę miłośników domowej kuchni w osobie Magdy, Ani i Wojtka, i oczywiście moją. Spróbujcie sami! Może razem z Wami rumieniące się w piekarniku ciasto będzie też oglądać Maud...?
 
  • Elaine Crawford, Kelly Crawford; Kuchnia z Zielonego Wzgórza. Przepisy Lucy Maud Montgomery; Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2007, ISBN: 978-83-08-0095-9

4 komentarze:

  1. Kusisz, kusisz Agnieszko :) chyba i ja je spróbuję ;) wygląda bardzo apetycznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Daj się skusić!! ;) Na prawdę warto. Niedługo pojawi się nowy wpis kulinarny. Wypróbowałam kolejny przepis.

    OdpowiedzUsuń
  3. Upiekłam i potwierdzam - ciasto jest rewelacyjne :) W dodatku całkiem proste w przygotowaniu :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Cieszę się, że posmakowało! Muszę w końcu upiec te Ciasteczka przekładane, o których pisałaś.

    OdpowiedzUsuń