wtorek, 25 października 2016

Niezwykłe spotkanie   Dzisiejszy dzień będę mieć już zawsze w pamięci! Miałam zaszczyt i ogromną przyjemność gościć w murach Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Będargowie na spotkaniu poświęconym Lucy Maud Montgomery i Ani z Zielonego Wzgórza. Razem z uczniami klas IV - VI i ich Nauczycielkami przeniosłam się na Wyspę Księcia Edwarda :)... Dzielenie się z nimi opowieściami i zachwytem, jakie przyniosła podróż do Kanady, było dla mnie wielką radością - uśmiech nie schodzi mi z twarzy do tej pory! Uczniowie mogli też zobaczyć niektóre ze starych wydań książek Maud, jakie udało mi się zgromadzić w kolekcji i obejrzeć kilka obcojęzycznych edycji Ani z Zielonego Wzgórza, a także skosztować ciasteczek warstwowych według przepisu naszej pisarki.
   W przerwie pomiędzy moimi opowieściami, uczniowie mieli do wykonania pewne zadanie... Poprosiłam ich, by wyobrazili sobie, że jest rok 1908 - pierwsza powieść Maud odniosła oszałamiający sukces, a ona sama pracuje nad dalszymi losami Ani Shirley; pisarka, zaręczona już z pastorem Macdonaldem, nadal opiekuje się swoją babką - za około miesiąc Maud będzie obchodzić swoje kolejne urodziny - jakie życzenia złożyliby jej jako, na przykład, przyjaciele, znajomi, sąsiedzi, czytelnicy?... Poniżej przedstawiam kartki z życzeniami dla Maud od tych osób, które zgodziły się je opublikować:

   


   Serdeczne przyjęcie, entuzjazm i zaciekawienie w oczach uczniów sprawiły, że moja początkowa trema (a zaznaczę, że w swojej pracy mam do czynienia z audytorium o wiele starszym  ;) )  szybko zniknęła i spotkanie z Maud i Anią bardzo szybko upłynęło (za szybko!, bo jak się rozgadam o naszej Maud, to mówić mogę baaardzo długo!...) w tej niesamowitej atmosferze.
   Na pożegnanie, każdy z uczniów zabrał ze sobą odrobinę Wyspy Księcia Edwarda w postaci czerwonego piasku. Kto wie... może kiedyś piękno książek Maud przywiedzie kogoś spośród nich na jej ukochaną Wyspę...
   Dziękuję wszystkim Pokrewnym Duszom za to piękne spotkanie!
 • w niektórych życzeniach pozwoliłam sobie na pedagogiczną cenzurę; usunęłam też dane osobowe
 • niektórzy uczniowie frasowali się swoimi błędami, proszę więc o zrozumienie! :)

6 komentarzy:

 1. Musiało być bardzo ciekawie! Wspaniały pomysł! Myślę, że książki L.M. Montgomery zdobyły nowych czytelników. I te życzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak! To spotkanie dało mi bardzo wiele radości i satysfakcji. Entuzjazm uczniów i ich ciekawość, sympatia do lektury przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Przynieśli ze sobą swoje egzemplarze "Ani z Zielonego Wzgórza"! :)
   Myślę, że Maud byłaby dumna z takich czytelników.

   Usuń
 2. Po prostu sama młodość i radość w parze, aż słów brak :-) Gratulacje, Agnieszko! Dziękuję za podzielenie się tymi wspaniałymi życzeniami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To było niezwykłe spotkanie z niezwykłymi ludźmi! A ich radość i entuzjazm były zaraźliwe :)

   Usuń
 3. Niezwykłe te życzenia :) Mam nadzieję (choć w sumie to nie wątpię w to), że zaszczepiłaś w tych małych serduszkach miłość do Maud :) ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że niektóre osoby spośród najmłodszej klasy, po powrocie ze szkoły wyszukały wśród domowych książek "Anię z Zielonego Wzgórza" i zamierzają ją przeczytać. Jestem pewna, że pokochają świat Avonlea.

   Usuń