poniedziałek, 7 listopada 2016

Ania na płycie

   Nie dalej jak wczoraj dyskutowałam sobie e-mailowo z Michałem z Domu Echa / Echo Lodge w tematach wokół Maud - o liście z Instytutu Książki, o przedwojennych wydaniach i ich nieznanych okładkach, o redakcjach serii "Ań" z Naszej Księgarni, o słuchowiskach... cała rzeka montgomeriańskich zagadnień! W którymś momencie "wypłynął" temat nagrań słuchowisk emitowanych w Polskim Radio na kasetach i ewentualnego istnienia podobnych wydań na płytach winylowych. Stwierdziłam, że nigdy o tych drugich nie słyszałam ani ich nie widziałam. Okazuje się, że byłam w błędzie - przynajmniej częściowym. Kwestia "Ań" na winylach nie dawała mi spokoju - połknęłam haczyk... i  zaczęłam poszukiwania. I znalazłam! Nie są to co prawda nagrania słuchowisk, a jedynie fragment Ani z Zielonego Wzgórza, ale jest! Czyta go fenomenalna Irena Kwiatkowska. Płyta nosi tytuł "Bajki dla dzieci".

   Kiedy "dokopałam" się to tego znaleziska, poczułam z całą mocą Sokratesowskie oida ouden eidos... jakże maleńka jest moja wiedza o książkach Maud w Polsce, ile jeszcze jest do odkrycia... stwierdzam, że to bardzo dobrze!

   A czy ktoś z Was zna to nagranie? Może ma w swoim posiadaniu?

  Michał, jako kolekcjoner winyli, już wyszukał płytę i czeka na przesyłkę :). Na odwrocie okładki tego wydania napisano o Irenie Kwiatkowskiej:

Po raz setny potrafimy z nią przeżyć tragedię Ani z Zielonego Wzgórza [...]

Ciekawa jestem, który fragment wybrano... Michale, czekamy na Twoją relację i wrażenia! :)  • https://www.discogs.com/sell/item/363808031?ev=bp_img

3 komentarze:

  1. Dzięki za kolejny piękny wpis! Zastanawia mnie ta "tragedia Ani z Zielonego Wzgórza", o której mowa w opisie płyty. Czyżby chodziło o pełne napięcia oczekiwanie, czy Maryla pozwoli jej zostać na Zielonym Wzgórzu? Oczywiście podzielę się informacją, jaki to fragment, kiedy płyta do mnie trafi. A poza tym wszelkie informacje o słuchowiskach według Montgomery na winylach są mile widziane:)

    OdpowiedzUsuń
  2. https://youtu.be/iPgv-Vuy3k8 miłego słuchania, jakiś czas temu znalezione na yt

    OdpowiedzUsuń