wtorek, 12 lipca 2016

O Emilce na falach życia

   Dzisiaj przytoczę ostatnią recenzję trylogii o Emilce Byrd Starr zamieszczoną w „Dzienniku Bibliotecznym”:
 
   Trzecia powieść o Emilce dorosłej już, „żywej, pociągającej i czystej zarazem, jako woda bieżąca”. Mieszka stale w uroczym Srebrnym Nowiu, pisuje dużo, drukuje, i z wolna staje się poczytną autorką. Wraz z czarem dziecięcym zachowuje dziwny dar jasnowidzenia, ale nie poddaje się niezdrowej egzaltacji, wyrasta na dzielną kobietę, o prawym charakterze, w którym nie brak jednak odziedziczonej dumy Murrayów.
   Od dziecinnych lat żyje w cudnej przyjaźni z kuzynem Deanem, człowiekiem o wysokiej kulturze, rozległej wiedzy i wybitnej osobowości, który uratował ją od utonięcia, gdy była małą dziewczynką. Emilka ulega jego silnemu wpływowi i mimo, że go nie kocha i że rożnica wieku przekracza 20 lat postanawia zostać jego żoną. Z chwilą jednak, kiedy uświadamia sobie, że kocha Tadzia Kent, chociaż - jak jej się wydaje - bez wzajemności, zrywa zaręczyny i traci skarb wieloletniej przyjaźni. Po wielu rozmaitych powikłaniach łączy się nakoniec z ukochanym od dzieciństwa Tadziem, Powieść dobra, w miarę sentymentalna, fabuła interesująca, postacie żywe, choć trochę stylizowane. Atmosfera pogodna, dobra, całość wywołuje „uśmiech w sercu”, jak mówi autorka o jednej z powieści Emilki.
   Polecona dla wszystkich, szczególnie dla dorastającej młodzieży.
   T.C.L. (Poznań)                                Lidia Golachowska
 
  • zasoby Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej - Poradnik Bibljoteczny Zjednoczenia Polskich Towarzystw Oświatowych : miesięcznik ułatwiający wybór książek dla bibljotek: dodatek do czasopisma "Oświata Polska", R. 8, nr 1 (1938)
  • zachowałam oryginalną pisownię i styl

1 komentarz:

  1. "Atmosfera pogodna"? Raczej niesamowicie depresyjna. Jak Emilka jest nieszczęśliwa, to wyziera z każdej karty tej powieści.

    OdpowiedzUsuń