niedziela, 20 sierpnia 2017

Śladami polskich wydawców Maud - cz. 6

   Styczniowy spacer ulicami Warszawy do miejsc związanych z wydawnictwami, którym zawdzięczamy przekłady książek Maud w polskim czytelnictwie, został dopełniony spacerem sierpniowym po pięknych warszawskich nekropolich. Zajrzyjmy do dwóch z nich...

   Na Cmentarzu Żydowskim - w kwaterach poprzerastanych gęsto drzewami, wśród zniszczonych starych macew znajdują się groby Jakóba i Marka Przeworskich: ojca i syna. Byli właścicielami Wydawnictwa J. Przeworski, w którym w 1936 ukazały się Dziewczę z sadu i  Historynka.

Policja niemiecka przy użyciu licznych agentów i konfidentów w cywilu wyłapuje energicznie Żydów ukrywających się poza gettem. We własnej willi zastrzelony zostaje przez gestapowców Marek Przeworski (ur. 1903), inż. elektryk, znany księgarz i nakładca, od 1935 r. współwłaściciel i kierownik Księgarni i Wydawnictwa J. Przeworskiego w Warszawie, który w czasie okupacji przebywał w getcie, skąd wydostał się i zamieszkał we własnej willi przy ul. Wąchockiej na Saskiej Kępie. (Wł. Bartoszewski w "1859 dni Warszawy", Kraków, 2008, s. 446)

...
   Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym spoczywa rodzina Arctów, a wśród nich Michał Arct - wydawca pierwszej "Ani":

 • www.forum.fujiklub.pl/viewtopic.php?f=49&t=14359
 • www.sztetl.org.pl/pl/person/1005,marek-przeworski/

4 komentarze:

 1. Świetny wpis i przepiękne miejsca:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy nagrobek tych cmentarzy to nie tylko miejsce pochówki, ale przede wszystkim pamięci, historii i sztuki.

   Usuń
 2. Bardzo lubię takie spacery, dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można spacerować tymi alejkami wiele godzin! Poza wymienionymi, dotarliśmy do wielu innych - np. grobu Mortkowiczów, Ćwierczakiewiczowej, Żeromskich. To były piękne spacery w historię i literaturę.

   Usuń