sobota, 14 stycznia 2017

Śladami polskich wydawców Maud - cz. 3

   Dzisiaj wracamy znów na krótko do Łodzi, na ulicę Piotrkowską. To tutaj, pod numerem 34, mieściła się Księgarnia Francuza. O tym wydawnictwie pisałam wielokrotnie - w postach:
w których przytaczałam archiwalne materiały dotyczące nielegalnego wydania przez jego właścicieli Ani z wyspy oraz procesu sądowego, jaki w związku z tym się toczył.


   Kamienica, w której mieściło się wydawnictwo, przetrwała do dnia dzisiejszego. Powstała ona w drugiej połowie XIX w., a dziesięć lat temu jej elewacji przywrócono dawną świetność.


 (zdj.: www.piotrkowska-nr.pl) (zdj.: Michał Fijałkowski)
   Jednak ta kamienica i herbaciarnia Chatka Ech nie są jedynymi "montgomeriańskimi" miejscami w Łodzi. Jest jeszcze skrawek chodnika przy ul. Piotrkowskiej:
   To gwiazda upamiętniająca pochodzącą z Łodzi aktorkę, Jadzię Andrzejewską, która użyczyła głosu Ani Shirley w słuchowisku radiowym emitowanym w 1938 roku.

  • http://piotrkowska-nr.pl/Piotrkowska_34
  • http://piotrkowska-nr.pl/lib/ycf5xd/8b494634e8207ed0549a8e3b8aa8fe63.jpg
  • http://sazan7.strefa.pl/piotrkowska+34.html

2 komentarze:

  1. Do tej pory Łódź kojarzyła mi się głównie z Leszkiem z "Daleko od szosy" ;) A tu proszę tyle innych ciekawych miejsc :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy Piotrkowskiej są aż trzy, do tej pory zidentyfikowane, "montgomeriańskie" miejsca. Może być ich więcej, ale z pewnością warto wybrać się na spacer tą ulicą:)

    OdpowiedzUsuń