niedziela, 2 października 2016

Wiatr i woda niczym rzeźbiarze

   Tak, wiem - patrzę tak na to przez pryzmat swojego zawodu, ale wody Zatoki Świętego Wawrzyńca i wiatr wiejący sponad nich są przyrodniczymi mistrzami rzeźbiarstwa. Spacerując po plaży, od czasu do czasu, w "odruchu Paszczaka" (pamiętacie tą zabawną postać z Muminków? - z tym samym zaciekawieniem przyglądałam się roślinom i wyszukiwałam ich ciekawych ujęć, które pokazałam w jednym z wcześniejszych postów), schylałam się nisko, by przy samej ziemi uchwycić piękno wzorów na piasku. Niekiedy trzeba było podnieść oczy ku górze, bo wiatr i woda misternie kształtują także czerwone klify Wyspy.Czasami te wzory wykonane przez żywioły dekorują biegusy ;)...

Kamyki rozsiane na piasku opierają się wiatrom i w skali mikro tworzą "górskie szczyty"...

Idealnie wygładzony piasek, jak świeży śnieg...

A tu woda zostawiła trochę soli:"Ślady na piasku":
O podobnej "dziurze" pisała Maud:Kamienista plaża z "dziurą":
Woda w roli głównej:Pieczary wymyte przez wodę w okolicach Teapot Rock:I jeszcze raz sam "Czajniczek":Branders Pond upstrzona glonami (tu jeszcze nie ma ich tak wiele - na brzegu tuż przy New Moon tworzyły gruby dywan):Samotny okręt ;)...


A to przypominało mi Organy Wielosławskie...Branders Pond przecięta strumieniem:
Różowe mielizny Zatoki:

7 komentarzy:

 1. To jest zdaje się ta plaża, która "zagrała" w "Drodze do Avonlea" oraz w "Emilce ze srebrnego nowiu" - ten ostatni serial był zresztą kręcony całkowicie na Wyspie. Pamiętam skały z "dziurą", która sfotografowałaś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w którym fragmencie/tach "Drogi do Avonlea" pojawiają się te skały?? Chyba czas obejrzeć ponownie całą serię... ;) i uważnie przypatrywać się scenerii.

   Usuń
  2. W zasadzie to w wielu odcinkach, ale najbardziej zapadł mi w pamięć taki, gdzie w tych grotach Sara i Felicity szukały skarbu a z niebezpieczeństw wyratował je kapitan Crane (to był sezon drugi). Również w odcinku, kiedy Gus Pike odnalazł swoją matkę, rozgrywało się na tych plażach, a to było w sezonie szóstym.

   Usuń
 2. Teapot Rock - miłość od pierwszego wejrzenia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale nie zawsze czeka z otwartymi ramionami ;). Raz próbowałyśmy z Bernadką podejść pod nią pewnego popołudnia, ale już się nie dało. Zaczynał się przypływ.
   Do tego, każdego roku woda i wiatr ją zmieniają... (gdzieś na tej stronie znalazłam stare zdjęcie: http://carrot.mcb.uconn.edu/~olgazh/photogal/PEI/)

   Usuń
  2. No tak, ale rzeczy, które trudniej zdobyć bardziej się docenia :) Oby tylko pewnego dnia nie zamieniła się w Cup Rock...

   Usuń
  3. Obawiam się, że już się to stało... dzisiaj nie ma już "rączki" czajnika.

   Usuń