środa, 13 lipca 2016

"Ania z Wyspy" - do poczytania i różnice wydawnicze

   Jeśli chcielibyście przeczytać przedwojenną "Anię z Wyspy", czyli "Anne of the Island" w tłumaczeniu Andrzeja Magórskiego, zajrzyjcie do repozytorium multimediów commons.wikimedia.org i pl.wikisource.org. Książka jest udostępniona na stronach:
 
 
lub, jeśli posiadacie wtyczkę djvu, na:
 
 
 
   Nie jest znany dokładny rok wydania. Książka ukazała się w 1930 lub 1931 roku. Albo... w jednym i drugim. Przejrzałam skany egzemplarzy tej książki. Miały one co prawda niemal jednakową grafikę okładki (niewielka różnica kolorów może być efektem upływu czasu), ale znacząco różniły się jeśli chodzi o karty tytułowe i informacje wydawnicze. Spójrzmy:
 
 
1) skan udostępniony przez Bibliotekę Narodową, która posiada dwa egzemplarze tego tytułu
 
 
 
 
 
2) skan udostępniony przez Bernadkę Milewski (dziękuję Ci ślicznie, Bernadko :)! ): 

 

 
   W tym egzemplarzu, wydrukowanym w Drukarni Państwowej w Łodzi, na stronie tytułowej umieszczono naklejkę (!) z nazwą wydawcy. Znajduje się on także w zbiorach Biblioteki Narodowej. W jego opisie katalogowym przeczytamy, że wydawcą jest jednak Dom Książki Polskiej, co właśnie zostało ukryte pod ową naklejką. W informacji o miejscu wydruku umieszczono także numer: 66330/31. Może to jakiś numer inwentarzowy i dwie ostatnie cyfry oznaczają rok wydania??
 
 
 
3) egzemplarz udostępniony w repozytorium internetowym, o którym piszę na wstępie:

 

   Na karcie tytułowej brak podtytułu Dalsze dzieje "Ani z Zielonego Wzgórza" i Ani z Avonlea". Inny jest też styl stopki. Na kolejnej stronie znajduje się informacja, że książkę odbito w drukarni "Grafia" w Warszawie.
 
 
 
   Może te wszystkie różnice w wydrukach były efektem kłopotów wydawcy związanych z rozprawą sądową o naruszenie praw autorskich? Pisałam o nich w poście Procesy sądowe.

2 komentarze:

  1. To jest to samo tłumaczenie, które można do dziś kupić jako "Anię na uniwersytecie".

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, "Ania na uniwersytecie" to tytuł przekładu Janiny Zawiszy-Krasuckiej, który ukazał się już w 1930 roku.

    OdpowiedzUsuń